شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶
خانه » اخبار مهم و داغ روز » اتانازی (Euthanasie) یا مرگ خوب چیست؟+حکم شرعی اتانازی یا مرگ خوب
اتانازی (Euthanasie) یا مرگ خوب چیست؟+حکم شرعی اتانازی یا مرگ خوب

اتانازی (Euthanasie) یا مرگ خوب چیست؟+حکم شرعی اتانازی یا مرگ خوب

اتانازی (Euthanasie) یا مرگ خوب چیست؟+حکم شرعی اتانازی یا مرگ خوب

اتانازی (Euthanasie) یا مرگ خوب چیست؟+حکم شرعی اتانازی یا مرگ خوب

اتانازی (Euthanasie) یا مرگ خوب چیست؟+حکم شرعی اتانازی یا مرگ خوب

اتانازی یا مرگ خوب

بازیگرنما:اتانازی (Euthanasie) یا مرگ خوب برای بیماران لاعلاج تجویز می شود که امیدی برای زنده ماندن ندارند با رضایت خود از افرادی مانند پزشکان، پرستاران یا افراد خانواده خود می خواهند تا در مردن به آنها کمک کنند تا به صورت طبیعی و آرام بمیرند.

 در این گزارش پاسخ استفتاء از آیت الله خامنه ای را در خصوص اتانازی یا مرگ شیرین می خوانیم:

سؤال:
۱- آیا افراد مبتلا به بیماری های لاعلاج که امیدی به بهبودی آنها نیست و درد بسیاری را تحمل می کنند، مجاز به “مرگ خوب” هستند؟ بدین شکل که اطرافیان به مرگ آسان و بدون درد او کمک کنند؟
۲- پزشکان در قبال این درخواست چه وظیفه ای دارند؟

جواب:
۱-مجاز نیستند.
۲-نباید درخواست را بپذیرند.

اتانازی (Euthanasie) یا مرگ خوب چیست؟+حکم شرعی اتانازی یا مرگ خوب

اتانازی (Euthanasie) یا مرگ خوب چیست؟+حکم شرعی اتانازی یا مرگ خوب

اوتانازی (به فرانسوی: Euthanasie) که در زبان یونانی به معنی «مرگ خوب» است و یا به‌مرگ در اصطلاح شرایطی است که در آن، بیمار بنا به درخواست خودش به صورت طبیعی و آرام بمیرد.

کسانی که در شرایط این نوع از مرگ قرار دارند بیشتر بیماران لاعلاج هستند و یا کسانی‌که از یک بیماری شدید روحی (افسردگی اساسی و…) رنج می‌برند و با رضایت خود، از افرادی مثل پزشکان معالج یا پرستاران یا افراد خانواده خود، بخواهند که به آن‌ها در مردن کمک و یاری کنند.در فارسی به آن «خوش‌میری»، «مرگ آسان»، «به مرگی»، «مرگ شیرین»، «مرگ با وقار»، «با وقار مردن»، «مرگ موقرانه» یا «مرگ بدون بی‌حرمتی» نیز گفته شده‌است.

توقّف روند درمان یک بیمار، قطع سرم و تغذیه وریدی، قطع اکسیژن، جلوگیری از دیالیز و جداکردن فرد از دستگاه‌های حمایتی ارگان‌های حیاتی، همچنین دادن داروهای مسکن با دوز بالا، که موجب کاهش هوشیاری و تسریع مرگ می‌شوند، از روش‌های اتانازی به حساب می‌آیند.

برداشت‌های متفاوت از مفهوم هومرگ (اوتانازی)، وجود دارد؛ مثلاً در روش غیرمستقیم، پزشک با تجویز دارویی، فقط مقدمات مرگ بیمار را فراهم می‌کند و بیمار با آگاهی کامل به استقبال مرگ اختیاری می‌رود.

اما در روش مستقیم، پزشک یا پرستار خود عامل مرگ بیمار هستند. تزریق داروی کشنده و جداکردن بیمار از دستگاه‌های حمایتی، مثال‌هایی از این روش هستند که بعضی اوقات بدون اطلاع بیمار انجام می‌شوند.

بدین ترتیب جداکردن بیمار مرگ مغزی از دستگاه‌های حمایتی نیز از نظر بسیاری «اتانازی غیر داوطلبانه، غیر فعّال» به شمار می‌آید.

در برخی کشورها مانند هلند، بلژیک و چند ایالت از ایالات متحدهٔ آمریکا شامل اورگان، واشنگتن و مونتانا اوتانازی به روش غیرمستقیم قانونی است.البته کمیسیون پزشکی باید وضعیت بیمار را کاملاً بررسی کند.در سوئد مرگ آرام غیرقانونی می‌باشد مگر بیمار در مراحل پایانی زندگی باشد یا تزریق دارو به بیمار بی فایده و درد اور باشد.

قوانین جامع و مدون «حق پایان دادن به زندگی» کشور هلند، در سال ۲۰۰۲ تکمیل شد.

در استرالیا هم که هومرگ (اوتانازی) غیرقانونی است، یک بیمارستان دریایی مجهز روی یک کشتی، هومرگ (اوتانازی) را انجام می‌دهد.

موافقان هومرگ (اوتانازی) از آن با تعابیر مرگ تسهیل‌شده، مرگ با شرافت، مرگ در آرامش و… نام می‌برند.

مخالفان اخلاقی هومرگ (اوتانازی)، با قانونی شدن هومرگ (اوتانازی) و رواج آن، انگیزه درمان برخی بیماری‌ها از بین خواهد رفت و جلوی پیشرفت علم پزشکی گرفته خواهد شد، از همه مهمتر نگهداری سالمندان برای افراد و بستگان آنها مشکل شده و از همه مهمتر، اعتماد بیمار به پزشک به علت ترس بیمار از قطع درمان توسط پزشک و انجام اوتانازی، از بین خواهد رفت؛ بنابراین دیگر نمی‌توان با خیال راحت به هیچ بیمارستانی پا گذاشت.

عقیده مشترک بسیاری از ملل و مذاهب مختلف از جمله مسیحیت، اسلام و یهودیان این است که زندگی، هدیه خداوند است و باید با تمام توان در حفاظت آن کوشید و بیماری و سختی‌های آن جزئی از زندگی و سرنوشت آدمی است که باید به طور طبیعی طی شود.

اتانازی,Euthanasie,مرگ خوب,مرگ خوب چیست؟,نحوه اجرای آتانازی,نظر آیت الله خامنه ای در مورد آتانازی,آیا آتانازی حرام است؟,آتانازی در چه کشورهایی اجرا می شود؟,عکس های آتانازی یا مرگ خوب,آتانازی یا مرگ خوب

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز