امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خوش آمدید - امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶
خانه » اخبار مهم و داغ روز » ماجرای مرگ لطیفه رحمانی دختر ۱۲ ساله در بیمارستان نمازی شیراز+عکس
ماجرای مرگ لطیفه رحمانی دختر ۱۲ ساله در بیمارستان نمازی شیراز+عکس

ماجرای مرگ لطیفه رحمانی دختر ۱۲ ساله در بیمارستان نمازی شیراز+عکس

ماجرای مرگ لطیفه رحمانی دختر ۱۲ ساله در بیمارستان نمازی شیراز+عکس

ماجرای مرگ لطیفه رحمانی دختر 12 ساله در بیمارستان نمازی شیراز+عکس

ماجرای مرگ لطیفه رحمانی دختر ۱۲ ساله در بیمارستان نمازی شیراز+عکس

لطیفه رحمانی

بازیگرنما:خبر هایی در مورد مرگ لطیفه رحمانی دختر ۱۲ ساله در بیمارستان نمازی شیراز به دلیل عدم انجام پیوند کبد به همراه عکس های لطفه رحمانی در فضای مجازی منتشر شده است.

واقعیت ماجرای مرگ لطیفه رحمانی دختر ۱۲ ساله در بیمارستان نمازی شیراز چیست؟

لطیفه رحمانی دختر ۱۲ ساله افغانستانی که در بیمارستان نمازی شیراز بستری بود، به دلیل ممنوع بودن عمل پیوند برای اتباع غیرمجاز در ایران، در گذشت.

ماجرای از این قرار بود که دخترک افغانستانی مدتی دچار مشکل کبد شده بود و بایستی از پدرش به او عمل پیوند صورت می‌گرفت. اما پدرش می‌گوید که پزشکان بیمارستان نمازی شیراز به دلیل غیر مجاز بودن لطیفه و خانواده‎اش از این عمل سرباز زدند.

پدر لطیفه گفت: تقریبا دو هفته است دخترش در بیمارستان نمازی شیراز بستری بوده تا امروز شاهد مرگ دختر ۱۲ ساله‌اش شده است.

او می‌افزاید: دخترم با پای خودش وارد بیمارستان شد و این در حالی است که اکنون حتی جنازه بی جانش را هم تحویلم نمی‌دهند و می‌گویند باید ۱۷ میلیون تومان به حساب بیمارستان واریز کنید تا جسد دخترت را تحویل دهیم.

به گفته پدر لطیفه مسئولان بیمارستان غیر مجاز بودن این خانواده، عدم تمکن مالی و نبود تخت خالی برای عمل را مانع عمل این دختر ۱۲ساله عنوان کرده اند.

معاون  درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این باره گفت : این بیمار در شرایط نامساعدی  برای پیوند قرار داشت و امکان پیوند از جسد نیز برای وی وجود نداشت .

دکتر علی بهادر افزود : ایشان مبتلا به سیروز کبدی بوده و کبدش از کار افتاده بود و با حال بسیار بد و وضعیت اضطراری  به بیمارستان مراجعه کرده بود و امکان پیوند کبد برای وی وجود نداشت .

وی با اشاره به اینکه برای کودکان دو نوع پیوند موجود است که یکی پیوند زنده به زنده و دیگری پیوند از جسد ،  افزود : معمولا در کودکان پیوند زنده از زنده انجام می شود اما در این کودک به دلیل شرایط حادی که داشت این عمل امکان پذیر نبود و شرایط پدر و مادر و زمان، اجازه این عمل را به ما نداد .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد : در مورد پیوند از جسد نیز دست ما بسته بود چرا که این اقدام در کشورمان غیر قانونی است . اگر امکان داشت که ما می توانستیم از جسد اتباع ایرانی به اتباع خارجی پیوند را بزنیم حتما این کار را انجام می دادیم اما این اقدام در کشورمان مانند سایر کشور ها غیر قانونی است . ضمن اینکه همیشه هم کبد برای انجام پیوند موجود نیست.

وی با بیان اینکه این کودک از اتباع غیر قانونی در کشور بود، گفت : مسائل انسانی در مورد این بیمار انجام شده و بیمار بستری و تحت مداوا قرار گرفته است .

بهادر در مورد اینکه چرا امکان پیوند زنده به زنده برای کودک وجود نداشت، افزود : باید برای این کار آزمایشات گوناگون انجام می شد تا مشخص شود که برای پیوند مناسب است اما زمان ما را در این مورد یاری نکرد، به ویژه اینکه وضعیت کودک نیز در شرایطی نبود که این پیوند انجام شود باید سطح هوشیاری وی بالا می آمد تا مناسب پیوند شود .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد : اگر شرایط بیمار در شرایطی بود که می شد پیوند زنده به زنده را انجام داد حتما این کار بدون توجه به هزینه انجام می شد اما حال بیمار اصلا مساعد انجام این عمل نبود .

 زمان یاری نکرد
عضو تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: تمامی خدمات پیوند بر روی نوجوان ۱۲ ساله افغان در بیمارستان نمازی به طور رایگان انجام شد و دلیل فوت ربطی به غیر ایرانی بودن ندارد.

حشمت الله مصلحی در گفتگو با مهر در خصوص مرگ نوجوان ۱۲ ساله افغان در بیمارستان نمازی شیراز تاکید کرد: این نوجوان به دلیل مشکلات کبد در تاریخ ۱۸ مرداد ماه به بیمارستان نمازی مراجعه و بستری شد و تمامی خدمات در بالاترین سطح ممکن به این نوجوان افغانی ارائه شد اما سرعت این بیماری به گونه ای بود که باعث فوت شد.

عضو تیم پیوند اعضای علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: تمامی خدمات برای این بیمار به طور رایگان انجام شد و حدود ۲۰ میلیون تومان نیز هزینه داشت.

مصلحی تصریح کرد: هیچگونه کوتاهی و کم کاری برای پیوند وجود نداشته زیرا سرعت این بیماری به حدی بود که زمان برای پیوند وجود نداشت.

وی ادامه داد: غیر ایرانی بودن این بیمار به هیچ عنوان باعث نشد که در خدمات رسانی کم کاری داشته باشیم.

بیماری خیلی پیشرفت کرده بود

یک پزشک متخصص بیمارستان نمازی هم در این  باره گفت: این کودک با تشخیص انسفالوپاتی کبدی در آی سی یوی اطفال بستری شد و به دلیل وخامت شرایط بیمار به هیچ وجه امکان پیوند در عرض چند روزی که بستری بود وجود نداشت .ضمن این که طول مدت بستری ایشون در این بخش کوتاه بود.متاسفانه همراهان بیمار نمی توانستند بپذیرند بیماری در مراحل انتهایی است و توضیحات مکرر کادر درمان را إنکار می کردند .

وی افزود: هیچ امکانی برای نجات بیمار به  دلیل پیشرفت بیماری واقعا وجود نداشت.

چرا پیوند عضو به اتباع خارجی ممنوع  است؟

بنابراین گزارش، مرداد ماه سال ۹۳ بود که شورای عالی پیوند اعضا تصویب کرد، از این پس جراحی پیوند اعضای بدن به اتباع غیرایرانی در هر شرایطی در ایران ممنوع شود.

در این جلسه که با حضور وزیر بهداشت و جمعی از پزشکان و جراحان برگزار شد، در دو مصوبه جداگانه جراحی پیوند اعضا به اتباع غیر ایرانی و همچنین جراحی پیوند در بیمارستانهای خصوصی ممنوع اعلام شد.

پیش از این مصوبه، اتباع غیر ایرانی می توانستند دهنده عضو را با خود از کشورشان به ایران بیاورند و در این صورت می توانستند از خدمات جراحی پیوند در ایران بهره مند شوند، اما پس از این مصوبه پیوند عضو در این شرایط نیز به اتباع خارجی در همه بیمارستانهای کشور ممنوع است.

در این جلسه همچنین برای جلوگیری از هر گونه تخلف در پیوند اعضای بدن، جراحی های پیوند نیز فقط به بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی واگذار و اجرای آن در بیمارستانهای خصوصی سراسر کشور ممنوع شد.

بنابراین گزارش جلسه شورای پیوند پس از دو سال وقفه، در پی گزارش مواردی از پیوند اعضای ایرانی به اتباع خارجی تشکیل شد و به منظور جلوگیری از هر گونه تخلف و امکان قانونی برخورد قضایی با موارد متخلف، دو مصوبه یاد شده، به تصویب همه اعضای شورا رسید.

چرا پیوند عضو به اتباع خارجی ممنوع  است؟,لطیفه رحمانی,دختر ۱۲  ساله افغانی,ماجرای مرگ دختر ۱۲ ساله افغانی به دلیل پیوند کبد,لطیفه رحمانی کیست؟,جزییات مرگ لطیفه رحمانی دختر ۱۲ ساله افغانی,دختر افغانستانی,پیوند کبد,قانون پیوند برای اتباع خارجی درا یران,خبر مرگ دختر ۱۲ ساله افغانی به دلیل پیوند کبد

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز