تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
خانه » سینما و تلویزیون » اخبار سینما و تلویزیون » ماجرای توقف اکران فیلم پنجاه کیلو آلبالو در سراسر کشور
ماجرای توقف اکران فیلم پنجاه کیلو آلبالو در سراسر کشور

ماجرای توقف اکران فیلم پنجاه کیلو آلبالو در سراسر کشور

ماجرای توقف اکران فیلم پنجاه کیلو آلبالو در سراسر کشور

ماجرای توقف اکران فیلم پنجاه کیلو آلبالو در سراسر کشور

ماجرای توقف اکران فیلم پنجاه کیلو آلبالو در سراسر کشور

پنجاه کیلو آلبالو

بازیگرنما:فیلم پنجاه کیلو آلبالو ساخته مانی حقیقی که تا دیروز بر روی پرده های سینمای کشور اکران می شد امروز دستور توقف اکران این فیلم صادر شد. در ادامه به ماجرای توقف اکران فیلم پنجاه کیلو آلبالو خواهیم پرداخت.

ماجرای توقف اکران فیلم پنجاه کیلو آلبالو در سراسر کشور

با افت فروش به واسطه حذف فیلم‌های اکران نوروزی، شورای صنفی نمایش در تصمیم خود تجدیدنظر کرد و این فیلم‌ها به صورت محدود به پرده بازگشتند؛ اما نه همه آنها. آن‌گونه که حبیب ایل بیگی، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی تأکید دارد، اکران «پنجاه کیلو آلبالو» به دستور سازمان سینمایی در سراسر کشور متوقف شده است.

به گزارش «تابناک»، آیین نامه شورای صنفی نمایش لحظه به لحظه تغییر می‌کند و در همین چهارچوب، طبق آیین نامه شورای صنفی نمایش در سال ۹۵ در شش ماه نخست سال، فیلم ها تنها می توانند با احتساب کف فروش تا سقف هفت هفته در سرگروه های سینمایی خود اکران شوند و تا سقف ده هفته در سینماهای آزاد (زیرگروه) به نمایش خود ادامه دهند.

این میزان در نیمه دوم سال به همان سقف ده هفته با احتساب کف فروش در سینماهای سرگروه افزایش می یابد. در همین چارچوب به رغم همه انتقادات مطرح درباره اشتباه بودن چنین تغییری ـ آن هم در شرایطی که فیلم‌های اکران نوروزی تا یک میلیارد در هفته فروش داشتند ـ آیین نامه مذکور اجرایی شد و فیلم‌های اکران نوروزی از نیمه اردیبهشت از سینماها پایین کشید شدند.

پس از پایین کشیدن این فیلم‌ها و جایگزینی آثار دیگر، فروش سینماها به شکل محسوس کاهش یافت و کمتر از نصف اکران‌های نوروزی شد؛ اتفاقی که «تابناک» پیش بینی کرده بود و تاکید شده بود که در صورت عدم اکران فیلم‌های کمدی و آثار جذاب در اکران دوم نوروز -اتفاقی که رخ نداد- افت فروش به سرعت نمایان می‌شود. حتی اکران «اژدها وارد می‌شود» مانی حقیقی نیز باعث نشد تا سرعت افت فروش کاهش یابد و فروش هفته‌ای چند میلیارد سینمای ایران به فروش هفته‌ای چندصدمیلیون کاهش یافت.

البته به زعم برخی، عدم استمرار تبلیغات ماهواره‌ای نیز در کاهش فروش سینماها مؤثر بوده، ولی واقعیت این است که فیلم‌های برگزیده برای اکران دوم سال ۱۳۹۵ نیز کشش لازم برای آوردن دوباره تماشاگران به سینماها را نداشتند و هم‌اکنون نیز سینماگران چشم انتظار اکران عید فطر هستند که آثار مهمی برای قرار گرفتن در این نوبت اکران در صف ایستاده‌اند.

در این شرایط برای جلوگیری از ضرر مجدداً شورای صنفی نمایش در قوانینش تجدیدنظر کرد و قرار بر این شد تا فیلم‌هایی که سقف ده هفته از اکران خود را پشت سر گذاشته‌اند، بتوانند با دریافت حواله جداگانه و در سانس غیرموظفی همچنان اکران شوند. در همین راستا، تاکنون اکران مجدد فیلم‌های «ابد و یک روز»، «کفش‌هایم کو»، «من سالوادور نیستم» و «بادیگارد» در دو پردیس سینمایی و چند سالن دیگر، در سانس‌های محدود قطعی شده است.

با این حال، «پنجاه کیلو آلبالو» ساخته مانی حقیقی، بر خلاف دیگر فیلم‌های نوروزی امکان اکران محدود نیز نخواهد داشت. با توجه به نقدهای مطرح از سوی آیت الله مکارم شیرازی و دیگر مجموعه‌ها به این فیلم سینمایی و دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اکران این فیلم در سراسر کشور متوقف شد.

حبیب ایل بیگی، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در گفت و گو با «تابناک»، با تأیید این خبر گفت: «پنجاه کیلو آلبالو» بر خلاف سایر فیلم‌های اکران نوروزی در ایام ماه مبارک رمضان اکرانی نخواهد داشت و دستور دادیم تا سایر سالن‌ها نیز اکران این فیلم را متوقف کنند.

تابناک

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز